Co to ekogroszek i pellet? Podstawowe pojęcia związane z ogrzewaniem

Wiele osób mieszkających w domach wolnostojących korzysta z pieców ogrzewanych rozmaitymi typami paliw opałowych. Na polskim rynku jest ich bardzo dużo, dlatego osobom nie interesującym się tym tematem może być niełatwo wybrać coś dla swojego domu. Mimo, że szeroki wybór na początku wydaje się być kłopotliwy, to w istocie nie jest to tak zawiłe. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat właściwości pelletu i ekogroszku.

Źródło: marko24.pl.

Pellet – właściwości

Pellet to granulat niedużej wielkości o kształcie prostokątów albo malutkich kulek. Jego wymiary to zwykle 6-8mm. Wartość kaloryczna pelletu znajduje się w granicach od 24 do 29 MJ/kg (megadżule na kilogram). Pellet to jeden z najbardziej ekologicznych i wartych uwagi sposobów na ogrzanie budynku. Jego wartość opałowa jest podobna do wartości opałowej drewna – w ich produkcji wykorzystuje się odpady drzewne bez żadnych dodatków chemicznych. Cena pelletu rozpoczyna się już od około 850zł za tonę.

Jakie są właściwości ekogroszku?

Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego uzyskiwany z węgla kamiennego. Aby pozyskać ekogroszek z węgla należy go pokruszyć, przesiać, a następnie przepłukać. Zaskakująco ekogroszek w odróżnieniu do węgla kamiennego jest dużo bardziej ekologiczny, wydajny, a także łatwiejszy w obejściu. Ekogroszek, podobnie jak pellet, jest niewielki – rozmiar jego ziaren waha się w granicach od 5 do 25mm. Jego wartość kaloryczna to minimum 26MJ/kg, co jest jedną z największych wartości spośród dostępnych rodzajów paliw. Emituje niedużą ilość pyłów, jak i popiołu. Jednakże zanim zdecydujesz się na ekogroszek upewnij się, że nie jest podrabiany. Z uwagi na rosnącą popularność ekogroszku, na rynku pojawiają się podrabiane paliwa, które są mieszaniną niskiej jakości miału węglowego z dodatkowymi, nieznanymi domieszkami.

Paliwo opałowe – co wiedzieć, zanim kupisz? Łódzkie i okolice

Warto wiedzieć, że dużo firm produkujących pellet oferuje produkty z dostawą do domu. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić o zorganizowanie transportu samodzielnie. Pellet zostanie dostarczony prosto pod Twój dom. Wobec tego nim zdecydujesz się na kupno – sprawdź szczegółowo ofertę danej firmy.