Dwujęzyczność – co warto wiedzieć?

Z pewnością w dzisiejszych czasach znajomość języków jest istotna z tego powodu warto uczyć dzieci od małego z językami obcymi. Dwujęzyczna szkoła podstawowa w Gdańsku to super pomysł. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to przykładowe miasto gdzie znajdziesz dwujęzyczną szkołę podstawową. Zachęcamy, aby przeczytać nasz tekst, aby poznać plusy i zalety dwujęzyczności.

Dwujęzyczność zamierzona – co to jest?

Dwujęzyczność zamierzona to proces w którym opiekunowie decydują się wprowadzić dwujęzyczność do życia dziecka. Kiedy warto zacząć taki proces? Tak naprawdę to najlepiej wprowadzić go tak szybko, jak tylko będziecie mogli. Z taką decyzją nie warto czekać. Tak naprawdę noworodek od samym narodzin nieświadomie uczy się melodyjki języka wraz z poszczególnymi dźwiękami. Na wprowadzenie dwujęzyczności masz czas do 3. roku życia. Warto również postawić na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Nauczanie dwujęzyczne – co to jest?

Nauczanie dwujęzyczne to system oparty na nauczaniu poszczególnych przedmiotów posługując się dwoma językami. W efekcie doprowadza się do rozwoju kompetencji językowych, które osiągają uczniowie uczęszczający do takiej szkoły. Zalety tego stylu nauczania to:

  • ustanawianie postaw zrozumienia odmienności geograficznej oraz tej w kulturze obszaru językowego który jest inny niż ojczysty;
  • poznawanie książek, kultury czy też historii krajów, które znajdują się za granicą;
  • szybszy dostęp do zagranicznych programów naukowych;
  • możliwości rozpoczęcia studiów za granicą.

Jakie są zalety dwujęzyczności?

Zalet dwujęzyczności jest ogrom. Poniżej je wymieniliśmy.

Nauka tolerancji

Czy zdajesz sobie sprawę, że dzieci, które biegle władają dwoma językami widzą świat bardziej różnorodnie i są bardziej tolerancyjne. Dzieje się tak ponieważ intuicyjnie czują, że nie istnieje jedna obiektywna prawda. 

Dziecko będzie miało lepszą wymowę

Włączaj dziecku bajki w języku obcym, a będzie ono umiało samo skorygować swój akcent.

Korzyści dla opiekunów

Podjęta decyzja o zaczęciu dwujęzyczności u dziecka może przynieść korzyść wszystkim domownikom. Opiekunowie aby dobrze przekazywać dziecku wiedzę sami muszą nie robić błędów, a czasem nawet się z nim dokształcać.

Jaki wpływ na rozwój dziecka ma dwujęzyczność?

Liczne badania dowodzą, że wychowywanie dziecka w środowisku dwujęzycznym dobrze na niego działa. Myślenie elastyczne i abstrakcyjne u dziecka szybciej się rozwija. Ponadto rozwija ona pamięć krótkotrwałą a także ma wielki wpływ na sprawniejszą naukę nowego języka. Kładąc odpowiedni nacisk na dwujęzyczność, z dnia na dzień słownictwo w dziecka będzie co raz to większy a to pozwoli na swobodne posługiwanie się dwoma systemami językowymi.