Jak działają systemy nawadniania kropelkowego?

Nawadnianie kropelkowe to z całą pewnością spore uproszczenie w pielęgnacji roślin, ponieważ  poza oszczędnością czasu, nawadnianie grawitacyjne pomniejsza straty wody, także koszty utrzymania ogrodu. Przeczytaj nasz artykuł aby dowiedzieć się jak przebiega montaż tego nawadniania, jakie są jego zalety oraz wady, czy też jak zrobić nawadnianie grawitacyjne z butelki!

Jak funkcjonuje nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe jest to sposób podlewania indywidualnych roślin za pomocą kropli wody, które są podziemne oraz doprowadzane bezpośrednio w sąsiedztwo systemu korzeniowego. Ta technika nawadniania pozwala nam na właściwe nawodnienie gleby czy też podłoża uprawowego w zgodzie z potrzebami roślin. W takim systemie nawadniania woda aplikowana jest w punktowe miejsca poprzez różnych emiterów. Najpopularniejsze z nich są linie i taśmy kroplujące a także emitery igłowe. Należy także dodać , że instalacja automatycznego nawadniania z kompensacją  jest to korzystna inwestycja pamiętaj że w dalszej perspektywie czasu zwraca się pieniężnie. Ponadto podlewanie ręczne jest wyjątkowo nieefektywne w przeciwieństwie do nawadniania kropelkowego. Używając odpowiednie ciśnienie rośliny dostają odpowiednią ilość wody. Są to właśnie powody, dla których właściciele przydomowych ogrodów coraz częściej podejmują decyzję o montażu systemu automatycznego nawadniania.

Ile wydamy na aplikację systemu nawadniania kropelkowego?

Jeżeli powierzchnia Twoje ogrodu wynosi plus minus tysiąca m2 cena zamontowania automatycznego oraz sterowanego nawadniania kropelkowego dopełnionego o filtry wynosi około 10 – 15 tysięcy złotych. Samodzielny koszt  montażu wynosi około 11-13 zł/m². Następnie sterowniki elektroniczne kosztują około 200 do 1000 złotych, potem musimy uiścić około 250 złotych  za 50 metrów węża kroplującego. Za rury do systemu nawadniania musimy wydać około 110 złotych za 50m. 

Ile cieczy pobiera nawadnianie kropelkowe?

Faktem jest, że woda, która jest pobierana przez nawadnianie kropelkowe dopasowany jest do wymogów ogrodu, jego klimatu a także pogody. W warunkach panujących w naszym kraju trawnik wymaga około 5 milimetrów wody przez dzień. 

Nawadnianie kropelkowe –  zastosowania w ogródku

Kiedyś linie kroplujące były stosowane głównie w uprawach z osłonką – w szklarniach a także tunelach foliowych. Niemniej jednak obecnie wciąż to jest najważniejsza rola powyżej wymienionej technologii. Linie kroplujące działające punktowo pozwalają na efektywną uprawę roślin jadalny, czy też ozdobnych. Mozna je z powodzeniem instalować przy żywopłotach, warzywniaku lub przydomowym sadzie. 

Warto również dodać, że coraz częściej nawadnianie kropelkowe stosuje się też aby nawadniać rośliny na balkonach czy też tarasie które zostały posadzone w pojemnikach. Z pewnością systemy kropelkowego nawadniania roślin w pojemnikach ogromnie upraszczają dbanie o nie. Nawadnianie kropelkowe sprawdza się podczas dostarczania wody pojedynczym roślinom, a nie nadaje się do podlewania zwartego obszaru który obsadzony jest roślinnością. Dlatego nie stosuje się go aby podlewać trawnik czy też roślin okrywowych.

Nawadnianie kropelkowe – plusy i wady

Linia kroplująca jest wyposażona w kroplowniki, które umiejscawia się przy uprawianych roślinach. Woda, która stopniowo spływa w głąb gleby jest w efektywny sposób pobierana za pomocą korzeni roślin. Procesem można sterować tak, aby spełnić wszystkie wymagania konkretnych gatunków roślin. Automatyzacja tego procesu pozwala na zaplanowanie i pracę zgodnie z zaprogramowanymi cyklami. Oszczędność wody porównując ją z tradycyjnym podlewaniem jest ogromna ponieważ linia kroplująca zmniejsza utraty wody nawet o 65% Pamiętaj że system nawadniania kropelkowego uniezależnia ogród od zmiennej aury czy anomalii pogodowych. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w trakcie nawadniania kropelkowego nie dochodzi do moczenia nadziemnych części roślin, dzięki czemu możliwość poparzenia liści w gorące dni bądź wystąpienia chorób grzybowych jest ograniczone. Jedynymi wadami systemu są:  wymaganie konserwacji i filtracji oraz fakt , że z czasem może się zapychać.