Panele słoneczne w Gdyni- czy warto?

Od jakiegoś czasu coraz częściej można zetknąć się z promowaniem paneli fotowoltaicznych. Co to właściwie jest? I czemu są takie popularne? Fotowoltaika wbrew pozorom nie są złożonym urządzeniem. Krótko mówiąc ich podstawowym zadaniem jest przekształcanie energii słonecznej na elektryczną. Ponadto w przypadku nadmiaru mocy istnieje możliwość wysłania jej do  elektrowni. To jest powód dla którego coraz więcej posiadaczy budynków jednorodzinnych, oraz przedsiębiorców decyduje się na ich posiadanie, licząc na znaczne obniżenie rachunków za prąd. Dodatkowym bodźcem zwiększającym popyt na panele fotowoltaiczne są programy oferujące dofinansowanie na ich zakup. 

Minusy i Plusy paneli słonecznych

Przed decyzją o montażu paneli fotowoltaicznych należy rozważyć wszystkie za i minusy, a także przemyśleć, czy posiadamy ku temu właściwe uwarunkowania. Nie można zapomnieć, że panele powinny być instalowane w miejscu nasłonecznionym, należy unikać cienia.
Pierwszym i ważnym plusem fotowoltaiki jest niewątpliwie to, że jest to przyjazne środowisku źródło mocy. Posiadając własne panele słoneczne niewątpliwie zdobywamy pewnego rodzaju samodzielność od podwyżek cen energii elektrycznej,  co więcej energia słoneczna jest odnawialna co daje pewność, że będziemy mieli do niej dostęp bez limitów. Faktem jest, iż latem produkcja prądu wzrośnie, niż w zimą, dlatego w sytuacji wyprodukowania więcej energii elektrycznej można przekazać do elektrowni, aby następnie odzyskać go w czasie ograniczonego natężenia światła.  Na pewno zwiększona sława paneli wynika z programów dofinansowujących ich instalację. Jak widać fotowoltaika ma wiele zalet, a jakie są jej minusy?
Niewątpliwie ich koszt. Mimo ulg podatkowych i dofinansowania nie każdy może sobie pozwolić na taką inwestycję. Co więcej, produkcja energii zależy od  ilości dni słonecznych, a w Polsce niestety nie jest ich dużo. Na pewno o panelach fotowoltaicznych można powiedzieć jedno- mają one więcej plusów, niż minusów dlatego należy rozważyć ich zainstalowanie jeżeli tylko posiadamy takie możliwości. 

Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

Jeżeli podjęliśmy już decyzję o inwestycji w panele fotowoltaiczne, należy rozważyć jaką instalację wybrać? Przed kupnem należy zapoznać się z ofertą różnych firm. Warto szukać solidnej, ponieważ panele fotowoltaiczne są niewątpliwie inwestycją na lata. Istotne, aby były wytrzymałe i dobrej jakości, duże znaczenie ma odporność na warunki atmosferyczne. Są to aspekty, przemawiające za za nie oszczędzaniem na zakupie paneli fotowoltaicznych. Warto przeznaczyć więcej gotówki, aby mieć pewność, że nie nie sprawią problemów już po krótkim czasie. Duży wpływ na ich trwałość mają nie tylko materiały z jakich są wykonane, ale także odpowiedni ich montaż. Źle zainstalowane panele są przyczyną awarii, nawet jeżeli jakość ich wykonania jest idealna.  

Dofinasowanie paneli słonecznych w Gdyni

Trójmiasto, a zwłaszcza Gdynia jest miastem, posiadającym jeden z wyższych poziomów nasłonecznienia w Polsce, co ma wpływ na produkcję większych ilości energii elektrycznej. Dlatego szczególnie tam warto zainwestować w to źródło energii. W Gdyni już od 2016 roku funkcjonują dotacje miejskie na zakup paneli fotowoltaicznych. Można tutaj otrzymać dotację nawet 25% wartości instalacji. W 2021 roku program Mój Prąd 3.0 zapewnia nawet 3000 zł dotacji do tej inwestycji. Zainteresowanie jest tak duże, że z pewnością nie każdy da radę się załapać. Ponadto jest również opcja otrzymania dofinansowania z programu Czyste Powietrze, i tutaj kwota dofinansowania jest nieco wyższa, ponieważ wynosi 5000 zł. Ci, którzy nie załapią się na żaden z programów mogą wziąć niedawno uruchomiony Kredyt Czyste Powietrze na korzystnych zasadach. 
Źródło: Sollab – montaż fotowoltaiki w Gdyni