Projekt instalacji fotowoltaicznej – co powinno się przemyśleć przed montażem?

Fotowoltaika jest nie tylko ekologiczna, ale też wyjątkowo ekonomiczna, dlatego jest coraz chętniej wybierana. Dzięki zamontowaniu paneli fotowoltaicznych można dużo zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej. Niemniej, żeby instalacja odpowiednio działała, musi być przede wszystkim przemyślana. W tym celu powinno się zacząć od jej dokładnego zaprojektowania. W jaki sposób zaprojektować instalację fotowoltaiczną?

Partnerem tekstu jest firma Technit – fotowoltaika Gdańsk.

Projekt instalacji fotowoltaicznej skrojony na miarę

Projekt instalacji fotowoltaicznej powinien uwzględniać wszystkie parametry budynku, na którym ma ona powstać. Bardzo istotne, by był on też dopasowany do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Powinien on zawierać wymiary i parametry budynku – stan i rodzaj pokrycia dachu. Pracownicy zajmują się rozpisaniem kształtu oraz wymiarów, a także kątów nachylenia dachu. Pod lupą znajdą się też parametry terenowe – między innymi nasłonecznienie. Wyjątkowo ważne jest zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, ponieważ od niej zależy wielkość instalacji. Brane pod uwagę są zarówno dotychczasowe rachunki, jak i przewidywane wydatki.

Z jakich względów warto skorzystać z pomocy specjalisty?

Na początku trzeba podkreślić, że stworzenie projektu instalacji fotowoltaicznej nie jest prostym zadaniem. Podejście do tego na własną rękę nie będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem – wymaga dużo czasu i zaangażowania, a także dużej znajomości fotowoltaiki.

Zdecydowanie lepiej jest skorzystać z oferty firm fotowoltaicznych. Profesjonaliści podejdą do zagadnienia profesjonalnie, a klient nie musi ingerować w tworzenie instalacji. Dobra firma przyśpieszy czas realizacji instalacji. Dzięki doświadczonym fachowcom można zyskać gwarancję, że wykonana instalacja będzie najwyższej jakości. Projekt zostanie zgrany z wymaganiami technicznymi oraz terenowymi.

Jak przebiega stworzenie projektu instalacji fotowoltaicznej?

Pracownicy zaczną od przeprowadzenia wywiadu z mieszkańcami, żeby lepiej poznać ich potrzeby oraz aktualne wykorzystanie prądu. Następnie oszacują zużycie prądu i dopasują odpowiednio wydajną instalację. W czasie planowania układu paneli ekipa uwzględni straty z powodu zacienienia. Na projekcie będzie rozpisany układ przewodów oraz łączenia z instalacją elektryczną wewnętrzną. Projektant określi miejsce umieszczenia falownika.