Wszystko o instalacji elektrycznej w nowym mieszkaniu!

Jeśli sami świadomie nie zaplanujemy rozmieszczenia gniazdek i konfiguracją oświetlenia to deweloper umieści nam ich minimalną ilość. Potem sprawi to, że w każdym pomieszczeniu będziemy mieli przynajmniej parę przedłużaczy, które trudno będzie pochować lub ładnie zharmonizować z umeblowaniem. Na dodatek często będzie zwyczajnie ciemnica i ciężko będzie nam to naprawić lepszą lampą. O czym należy więc pamiętać przy planowaniu instalacji elektrycznej i jakich błędów lepiej nie popełniać?

O czym pamiętać kiedy ustalamy miejsce gniazdek w mieszkaniu?

Na tym etapie powinniśmy mieć już wstępny plan mieszkania. Warto wiedzieć gdzie będzie umiejscowione łóżko, sofa, telewizor, ale też dokładne rozmieszczenie sprzętów kuchennych. W łazience dobrze jest wziąć pod uwagę gdzie stanie pralka i umywalka, żebyśmy mogli spokojnie podłączyć szczoteczkę elektryczną albo prostownicę do włosów. Na dodatek dobrze jest wziąć pod uwagę, że gniazdka w łazience powinny być zasłonięte, aby pozostać bez kontaktu z wodą. Instalacja elektryczna w tego typu pomieszczeniach jest niezmiernie ważna.

Przeważnie deweloper bez naszej ingerencji nie zaplanuje zbyt wiele gniazdek w pokojach typu sypialnia oraz pokój dziecięcy więc musimy sami przemyśleć, w którym miejscu postawimy łóżko i zaplanować gniazdka z obydwu stron. 

Taka sama sytuacja będzie w przypadku salonu – jeśli planujemy powiesić telewizor na ścianie, a nie postawić na szafce, to zaplanujmy montaż gniazdka wyżej, na dodatek zaplanujmy jedno w okolicach kanapy, żeby móc włączyć stojącą lampę lub ładowarkę do smartfona. Specjaliści z Gdańska, tacy jak np. BPEGD – instalacje elektryczne stuprocentowo z chęcią zaprojektują nam instalację elektryczną.

Kuchnia w nowym domu – jak zaplanować instalację elektryczną?

Kuchnia jest najtrudniejszym pomieszczeniem do zaplanowania instalacji elektrycznej. Podstawowe duże sprzęty kuchenne jak na przykład lodówka powinny mieć z reguły osobne gniazdka. Należy zaprojektować je w odpowiednich miejscach i na takich wysokościach, żeby urządzenia te nie musiały za bardzo odstawać od ściany i żeby nie przejmować się, że kabel nie starczy.

Oprócz nich w tym pomieszczeniu znajduje się ogromna ilość innych sprzętów. O ile blender czy robot kuchenny mamy możliwość każdorazowo wyłączyć z prądu, o tyle czajnik lub ekspres do kawy zazwyczaj jest podłączony do gniazdek ciągle. Identycznie wygląda kwestia z mikrofalą i okapem. W kuchni fajnie byłoby więc zaprojektować sporo gniazdek – wspaniale, żeby były nad blatem, tak aby korzystanie z nich było maksymalnie komfortowe.

Elektryka oświetlenia – nie popełnij tych błędów

Źródło światła, które na początku chce zrobić developer jest też minimalne. Jeśli nie planujemy kuć ścian w celu wprowadzenia zmian w instalacji elektrycznej, powinniśmy z góry obmyślić gdzie i ile świateł będziemy chcieli powiesić. Jeżeli w sypialni nie mamy zamiaru stawiać lampek nocnych, tylko kinkiety – to jest odpowiedni moment na wprowadzenie takiej zmiany w planie mieszkania. Identycznie jest przy lampach łazienkowych – deweloper często postawi na jeden kinkiet nad lustrem, jeśli w planach są dwie, jedną po jednej, drugą po drugiej stronie lustra – warto też zawrzeć to w projekcie instalacji elektrycznej. Często nie podoba nam się za ciemna kuchnia – tutaj też nic nie stoi na przeszkodzie żeby ulokować dwie lampy – jedną nad miejscem pracy i drugą nad stołem, w jadalni.

Jeśli znajdziecie dobrych specjalistów to na pewno zajmą się profesjonalnym zaprojektowaniem oświetlenia – takich na pewno znajdziecie w Gdańsku.